11 tisíc domén měsíčně

Sdružení CZ.NIC, jehož hlavní činností je provozování registru doménových jmen .cz, oznámilo zajímavá čísla a statistiky za uplynulý rok.

Ke konci roku 2011 CZ.NIC evidovalo 880 708 .cz domén. Nejzajímavějším číslem je ale 131 907 – přesně tolik .cz domén bylo v minulém roce zaregistrováno. Průměrně to vychází na 11 tisíc zaregistrovaných .cz domén měsíčně.

CZ.NIC odhaduje, že při současném tempu registrací bude miliontá .cz doména zaregistrována ještě v tomto roce. A prý to nevypadá, že by mělo tempo povolit.

„Růstová čísla jsou i s ohledem na současné makroekonomické ukazatele příjemným překvapením. Velkou zásluhu na tom mají především registrátoři, kteří pro posilování poptávky po doméně .CZ u koncových zákazníků dělají skutečně hodně,“ uvedl v tiskové zprávě Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Mezi držiteli domén také posilují jednotlivci. Těm patří už 58 procent všech .cz domén. Naopak si pohoršily organizace, jejichž podíl klesl oproti roku 2010 o 8 procent. Jasně vedou držitelé, kteří mají zaregistrovanou pouze jednu doménu. Těch je 425 350. Pro představu o jak velký skok se jedná – dvě domény má zaregistrováno pouze 38 102 držitelů.

Protipólem je držitel, který má zaregistrovných 4 054 .cz domén.

CZ.NIC ve zprávě Domain Report 2011 také uvádí, že jednoznakové a dvouznakové domény jsou již vyčerpány. Tříznakové domény jsou naopak vyčerpány jen z 34 procent a zbývá ještě 30 840 kombinací. Pro zajímavost jsou ve zprávě uvedeny i některé domény s největším počtem znaků (maximum je 63). Jedná se například o:

  • prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz
  • hryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhry.cz
  • nahradnidilyautovrakovisteaekologickalikvidacevozideliautovraku.cz
  • rehabilitacni-centrum-masaze-praha-zdrava-vyziva-delena-strava.cz

Nejčastěji však mají domény 9, 8, nebo 7 znaků. A tak trochu nepřekvapivě jich většinu mají zaregistrováni muži. Na ženy připadá pouze 15,25 procent .cz domén.

Na detailní statistiky a zajímavosti se můžete podívat v PDF souboru Domain Report 2011.

Kolik domén jsme za rok 2011 prodloužili a zaregistrovali my? Dozvíte se v jednom z předchozích příspěvků.

Zdroj: CZ.NIC, Domain Report 2011

Nepodceňujte aktualizaci svého webu, ušetříte si starosti

V poslední době jsme zaznamenali zvýšený počet útoků na webové stránky, které byly bohužel mnohdy úspěšné. Útoky spočívají v napadení webových stránek škodlivým kódem, který skrze ně potom útočí mimo náš server. To poškozuje nás i naše klienty a jsme nuceni jednat.

Jelikož tyto útoky se zabezpečním našich serverů, nebo s naším nastavením, nijak nesouvisí, nemůžeme páchání škod nijak zabránit. Ve většině případů vás na problém upozorníme, ale v extrémních případech musíme napadený web i odstavit.

Příčina napadení

Jednou z nejčastějších příčin úspěšnosti útoku je zastaralost redakčních systémů. Vždy si vaše CMS udržujte aktuální. Staré verze mohou obsahovat různé bezpečnostní chyby, které nové verze opravují. Některé CMS (např. WordPress) umožňují aktualizaci na novější verzi přímo z uživatelského rozhraní jedním kliknutím. Využijte toho a aktualizujte.

Škodlivý kód se k vám může dostat i přes FTP klienta, například velmi rozšířený Total Commander. Návod, jak se proti takovému viru bránit, najdete zde.

Řešení

  1. Ujistěte se, že počítač, ze kterého přistupujete na FTP, není sám infikovaný (použijte antiviru a antispyware)
  2. Projděte FTP a kód webu a eliminujte škodlivé kódy a soubory, které tam dříve nebyly a nemají tam co dělat. Vodítkem mohou být data poslední změny souborů, podezřelé názvy souborů, dlouhé řetězce zdánlivě nesmyslných posloupností znaků v kódu apod. Škodlivý kód často začíná takto: (base64_decode('aWYoZnVuY3Rpb25fZXhpc3R...
  3. Aktualizujte CMS – Joomla, WordPress…
  4. Aktualizujte všechny pluginy redakčního systému

Pro jistotu změňte heslo k FTP a nikam ho neukládejte. Pamatujte si ho. Umožňuje-li to váš FTP klient, použijte hlavní (master) heslo.

Prevence

  • používejte dlouhá a nepředvídatelná hesla, nikam je neukládejte, nikomu je neříkejte, používejte ideálně pro každou službu jiné heslo
  • neustále udržujte všechny CMS aktuální
  • jednou za čas dělejte zálohu webu
  • poznejte svůj web – měli byste vědět, co do kódu patří a co tam naopak nemá co dělat

Chci vlastní web. Zn. rychle, jednoduše, zdarma.

Snili jste o vlastním webu, ale báli jste se zeptat? Tvorba webu vám přijde zbytečně dlouhá, drahá a nerozumíte tomu? Chápeme. A jsme na vaší straně. Máme totiž přesně to, co hledáte: Rychlostránky.

Najdete se?

  • neumím programovat, css/html mi nic neříká
  • nechci platit za hosting, nevyužil bych ho
  • chci jen něco jednoduchého
  • chci web na vlastní doméně
  • chci web rychle, jednoduše a bezbolestně

Chtít můžete spoustu věcí. Internetovou vizitku, firemní prezentaci. Osobní web, portfolio, nebo obrázkovou galerii. Dovolenou na Maledivách*. Fajn. Podívejte se na Rychlostránky.

Díky Rychlostránkám oslovíte nové klienty. Ukážete fotky známým, kteří jsou od vás daleko. Předvedete portfolio vašich úžasných fotek. A třeba právě díky Rychlostránkám zaujmete někoho natolik, že se nakonec dostenete i na ty Maledivy. Proč ne?

A co že je k tomu potřeba? Dobře, že se ptáte. Vlastní doména (je volná?). Nic víc, nic míň.

Jestli je vám ohledně Rychlostránek něco najsné, tak mrkněte sem. Pokud byste nenašli odpověď ani tam, neváhejte nás kontaktovat.

Chcete nějaké příklady? Máte je mít:

Vytvořili jste skvělé Rychlostránky? Super! Pošlete nám na ně odkaz a můžeme je zařadit do výčtu příkladů.

*Rychlostránky jsou sice parádní služba, ale na Maledivy vás neodvezou. Víme o čem mluvíme, jinak bychom tam už dávno byli.

Zkroťte svého emailového klienta

Máte náš hosting a nevíte jak nastavit email na iPadu? V Outlooku? Jste na správném místě.

Pro spoustu lidí primární komunikační nástroj, pro někoho okrajová záležitost. Pro jiné symbol moderní doby. Přitom byl první email odeslán už v roce 1971.

Jestli vám zrovna nevoní námi používaný webový Roundcube a nechcete si do Gmailu přidávat další účet, zbývá vám poslední možnost – emailový klient.

Jeho nastavení ne každý rozumí. Proto jsme si řekli, že nabídneme pomocnou ruku. Po několika instalacích, jednom zapůjčeném Androidovi a 44 vytípaných obrázcích jsme přišli s polopatickými obrázkovými radami, aneb jak si nastavit emailového klienta.

V těchto návodech vás krok za krokem provedeme nastavením vašeho oblíbeného klienta, ať už je to Thunderbird, Outlook, Windows Live Mail, Mail na Mac OS, iPad, iPhone, nebo Android.

Pokud jste se rozhodli pro jiného emailového klienta, vždy platí následující:

  • příchozí server: mail.vasedomena.xx (port 110)
  • odchozí server: mail.vasedomena.xx (port 587)
  • odchozí vždy ověřovat a zabezpečovat pomocí SSL
  • nezapomeňte si aktivovat server odchozí pošty v Klientské sekci)

A až dokončíme kurz herectví, připravíme pro vás i video návody (nejen pro emaily). Od doby, kdy jsme na základní škole pilně recitovali básně, už přece jen uběhla nějaká doba.