11 tisíc domén měsíčně

By

Sdružení CZ.NIC, jehož hlavní činností je provozování registru doménových jmen .cz, oznámilo zajímavá čísla a statistiky za uplynulý rok.

Ke konci roku 2011 CZ.NIC evidovalo 880 708 .cz domén. Nejzajímavějším číslem je ale 131 907 – přesně tolik .cz domén bylo v minulém roce zaregistrováno. Průměrně to vychází na 11 tisíc zaregistrovaných .cz domén měsíčně.

CZ.NIC odhaduje, že při současném tempu registrací bude miliontá .cz doména zaregistrována ještě v tomto roce. A prý to nevypadá, že by mělo tempo povolit.

„Růstová čísla jsou i s ohledem na současné makroekonomické ukazatele příjemným překvapením. Velkou zásluhu na tom mají především registrátoři, kteří pro posilování poptávky po doméně .CZ u koncových zákazníků dělají skutečně hodně,“ uvedl v tiskové zprávě Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Mezi držiteli domén také posilují jednotlivci. Těm patří už 58 procent všech .cz domén. Naopak si pohoršily organizace, jejichž podíl klesl oproti roku 2010 o 8 procent. Jasně vedou držitelé, kteří mají zaregistrovanou pouze jednu doménu. Těch je 425 350. Pro představu o jak velký skok se jedná – dvě domény má zaregistrováno pouze 38 102 držitelů.

Protipólem je držitel, který má zaregistrovných 4 054 .cz domén.

CZ.NIC ve zprávě Domain Report 2011 také uvádí, že jednoznakové a dvouznakové domény jsou již vyčerpány. Tříznakové domény jsou naopak vyčerpány jen z 34 procent a zbývá ještě 30 840 kombinací. Pro zajímavost jsou ve zprávě uvedeny i některé domény s největším počtem znaků (maximum je 63). Jedná se například o:

  • prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz
  • hryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhryhry.cz
  • nahradnidilyautovrakovisteaekologickalikvidacevozideliautovraku.cz
  • rehabilitacni-centrum-masaze-praha-zdrava-vyziva-delena-strava.cz

Nejčastěji však mají domény 9, 8, nebo 7 znaků. A tak trochu nepřekvapivě jich většinu mají zaregistrováni muži. Na ženy připadá pouze 15,25 procent .cz domén.

Na detailní statistiky a zajímavosti se můžete podívat v PDF souboru Domain Report 2011.

Kolik domén jsme za rok 2011 prodloužili a zaregistrovali my? Dozvíte se v jednom z předchozích příspěvků.

Zdroj: CZ.NIC, Domain Report 2011


One Response to “11 tisíc domén měsíčně”

  1. James

    Pro zajímavost jsou ve zprávě uvedeny i některé domény s největším počtem znaků (maximum je 63). Jedná se například protutoriel

    Odpovědět

Leave a Reply