Podrobnosti o čtvrtečním výpadku našich služeb

By

Včera v 11 h nás postihl velmi nepříjemný výpadek většiny našich serverů. Pokud jste naším klientem, přímo vás to zasáhlo, proto bychom vás tedy rádi podrobně informovali co se stalo.

Proč a jak se to stalo

Příčinou byl lidský faktor – chyba pracovníka housingového centra Casablanca INT, který při údržbě způsobil vyhození elektrického jističe pro několik racků, mezi nimiž byl i jeden náš.

Došlo tím k asi půlminutovému odpojení napájení, a tedy i nepříjemný restart všech serverů v racku. Vzhledem k tomu, že celý výpadek napájení nastal v době velkého provozu, bylo nutné provést kontrolu konzistence dat diskových polí jednotlivých serverů.

První server se nám podařilo zprovoznit asi v 11:20, další se nám podařilo zprovoznit poštovní server, a to asi v 13:15. Postupně jsme zprovoznili další servery, poslední v 14:30. Pak už fungovalo vše.

O celém průběhu situace jsme informovali v komentářích na naší Facebookové stránce nebo na Twitteru.

Prevence

Ze strany housingového centra pravděpodobně k žádné změně nedojde, protože šlo o běžnou údržbu a lidský faktor, kterému nelze předejít. Byli jsme informováni, že zvažují dělat tyto úpravy v nočních hodinách, kdy by v případě výpadku nedošlo k takovým ztrátám. Pravděpodobnost toho, co se stalo, je prý několik promile.

To nám samozřejmě jako záruka nestačí. Housingové centrum sice standardně zajišťuje několikanásobné jištění dodávky elektřiny, ale právě na výpadek jističe to nemá vliv. Proto jsme se rozhodli posílit i náš rack vlastními UPS (záložními zdroji), které zaručí plynulý chod našich serverů i v případě podobného výpadku.

Byl to výjimečný výpadek

Ač jsme si vědomi, že pro všechny naše zákazníky byla tato situace velmi nepříjemná nebo ztrátová, rádi bychom připomenuli, že šlo o výjimečný a největší výpadek v historii našeho hostingu. Hosting pro vás s radostí děláme už 8 a půl roku a technicky není možné zajistit 100% dostupnost. Jediná jistota u všech hostingů na celém světě je, že se občas něco pokazí. Naším cílem je potom tyto výpadky minimalizovat, a to se nám daří velmi dobře.

Kompenzace

Kompenzaci vám chceme nabídnout, protože si vás velmi vážíme a jsme schopni pochopit, že jste výpadkem utrpěli újmu nezávisle na tom, kdo celý problém způsobil. Kompenzace je ve formě prodloužení hostingu a nabízíme ji do čtvrtka 10. května 2012 na základě Autorizovaného požadavku z Klientské sekce. Děkujeme.

Poděkování a omluva

Celá situace nás samozřejmě velmi mrzí a všem klientům se tímto omlouváme. Také bychom vám chtěli poděkovat za vaše reakce na celý výpadek. Až na pár výjimek jste brali vše v klidu a navíc nás povzbuzovali, aby se problém podařilo rychle odstranit. To nás opravdu velmi potěšilo. Děkujeme!


7 Responses to “Podrobnosti o čtvrtečním výpadku našich služeb”

 1. nithro

  Říká se, že si člověk má něco přát, když padá hvězda. Myslím, že vy jste hvězda mezi hostingy a tak si taky něco přeju, když jste včera “spadli”. Přeju si, aby se Vám podobné výpadky vyhýbali jako “čert kříži”.

  Odpovědět
 2. Bebe

  Poskytujete skvělé služby za supr cenu. Jakmile se vyskytne problém, nebo člověk potřebuje poradit, hned ochotně pomáháte a vše řešíte. Za to vám patří dík. A výpadek jste nemohli ovlivnit. Je to jen technika, a tak je jasné, že se čas od času prostě něco pokazí 🙂

  Odpovědět
 3. mikiqex

  Maximálně oceňuji, že poskytujete kompenzaci za výpadek, za který ani nemůžete. Potlačím své hrabivé ego a s díky ji odmítám 😉

  Odpovědět
 4. Pavel Dufek

  Děláte to super dobře. Ihned jste informovali co se děje a to se mi líbí. A řešení taky bylo rychle.
  Je to jen železo, to musí pochopit každý.

  Díky za váš servis!

  Odpovědět
 5. collour

  Váš hosting a přístup k zákazníkům je natolik výborný, že takový drobný výpadek vám, podle mě, všichni odpustí.

  Přeji ať Vás ta technika už nezlobí.

  Odpovědět
 6. ossian

  Je to divné,když pracovník housingového centra způsobí vyhození jističe a tímto počinem odstaví několik racků. Ptám se. Co dělal záložní zdroj (UPS) při výpadku elektrické sítě? Je to divné, krmí Vás nepravdivími informacemi.
  Mimochodem dnes má Casablanka více než 4 hodinový výpadek. Jsem zvědavý, co uvedou za příčinu.

  Odpovědět

Leave a Reply