Chyba v Joomla! jde zneužít pro DDoS útok

By

Po rozšířeném problému s vykrádáním hesel na FTP, o kterém jsme psali před několika měsíci, tu bohužel máme další nepříjemné bezpečnostní riziko. Problém se opět netýká našich serverů, zabezpečení či nastavení, ale redakčního systému Joomla! a je potenciálně ještě nebezpečnější.

V rozšířené administrátorské šabloně Bluestork v Joomla! se objevila bezpečnostní díra, kterou mohou hackeři zneužít pro nahrání DDoS skriptů. S těmito skripty pak útočí na jiné servery a páchají tak škodu nejen vám, ale i jiným webům, které ani Joomla! nepoužívají.

Problém se týká širokého spektra instalací Joomla!, především verzí 1.6.3, 1.7.0., 2.5.2. a novějších.

Vzhledem k závažnosti celého problému jsme při nalezení takto napadeného webu nuceni jednat rychle a musíme napadený hosting odstavit, než skrze škodlivé skripty napáchá ještě více škod.

Řešení problému

Zatím není úplně jasná příčina, nicméně podle ohlasů uživatelů na fórech se jeví jako nejlepší řešení odstranit celou šablonu Bluestork. Teprve pak se škodlivých skriptů zbavíte s jistotou.

Šablonu naleznete ve složce

/administrator/templates/bluestork/

Řešením je šablonu změnit na jinou než Bluestork, a poté smazat celý její adresář z FTP.

 


One Response to “Chyba v Joomla! jde zneužít pro DDoS útok”

  1. Milan Pavlíček

    Dobrý den! Takže pokud používám verzi 1.5.25, kde je admin šablona pouze Khepri-tak tento problém nemám? Děkuji za odpověď

    Odpovědět

Leave a Reply