Česká republika je lídrem v zavádění IPv6

By

Přechod na novou verzi internetového protokolu, známého pod zkratkou IPv6, se nevyhnutelně blíží. Některé odhady mluví o vyčerpání IPv4 adres přidělených pro Evropu ještě v tomto roce a tak je přechod na nový protokol IPv6 klíčový. Jeho adopce je zatím pozvolná, ale Česká republika je v tomto ohledu jasnou evropskou jedničkou.

Adopce IPv6

Na základě studie IPv6 Observatory totiž vyšlo najevo, že 46 z 500 nejnavštěvovanějších webů v České republice má AAAA záznam. To nás staví na první místo celého žebříčku, protože u nejnavštěvovanějších webů máme nejrychlejší adopci IPv6. Hned za námi je Lucembursko a první trojici uzavírá Slovinsko.

Studii IPv6 Observatory pro Evropskou Komisi připravila soukromá konzultační firma inno AG za podpory University of Luxembourg a Beijing Internet Institute. Výsledky potvrdilo i zájmové sdružení CZ.NIC. Studie není jednorázová, ale má probíhat po dobu dvou let.

TOP 10 evropských zemí s velkými stránkami, které mají AAAA záznamy:

 1. Česká republika (46 webů, 9,20%)
 2. Lucembursko (28 webů, 5,60%)
 3. Slovinsko (28 webů. 5,60%)
 4. Portugalsko (25 webů, 5%)
 5. Nizozemsko (22 webů, 4,40%)
 6. Slovensko (22 webů, 4,40%)
 7. Německo (20 webů, 4%)
 8. Dánsko (18 webů, 3,60%)
 9. Francie (17 webů, 3,40%)
 10. Belgie (17 webů, 3,40%)

Další místa už jen telegraficky: na 16. místě je Polsko (14 webů, 2,80%), na 20. místě jsou Spojené státy americké (11 webů, 2,20%), Anglie je na 26. místě (8 webů, 1,60%) a třeba na 29. místě je Čína (7 webů, 1,40%).

Kompletní žebříček o 33. místech najdete zde.

Weby byly vybrány na základě 500 nejnavštěvovanějších stránek z každé země. Žebříček nejnavštěvovanějších stránek dodává Alexa a testy jsou prováděny pomocí nástroje v6DEMON. Z Alexy se vezmou aktuální statistiky každé tři měsíce a následně v6DEMON po stránkách požaduje kažý den AAAA záznamy. Samozřejmostí je pak také zasílání HTTP požadavek pro kontrolu funkčnosti IPv6 kontektivity.

v6DEMON také porovnává časy odpovědí a v brzké budoucnosti se budou dělat testy i z různých geografických lokací. Nejnavštěvovanější weby každé země byly zvoleny proto, že prý dobře reprezentují celý internet.

„Implementace IPv6 je nezbytná pro budoucnost a další rozvoj Internetu. Přechodu na tento protokol se prakticky nelze vyhnout. IPv4 adresy nám v Evropě dojdou pravděpodobně ještě letos. Budeme tak následovat Asiaty, jejichž regionální správce ohlásil vyčerpání svých zásob už v loňském roce,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

IPv6 Day/World IPv6 Launch

Sdružení CZ.NIC také nedávno oznámilo pořádání konference IPv6 Day – jedná se o speciální odbornou konferenci na téma nového internetového protokolu. Setkání se uskuteční v prostorách Národní technické knihovny v Praze a mají se ho účastnit zástupci operátorů, státní správy, akademické obce a registrátorů domén.

Konference se bude konat v příhodné datum 6. 6. 2012.

Cílem konference je především propagace včasného přechodu na IPv6. Na konferenci nebudou chybět ani přednášky například na téma IPv6 ve veřejné správě, IPv6 v peeringových uzlech, NAT64 a také třeba stav podpory IPv6 na domácích routerech.

„Myšlenka této akce je nám velice blízká, a proto jsme se rozhodli k ní s našimi partnery připojit. Společně se sdruženími EURid a NIX.CZ podporujeme přechod na IPv6 dlouhodobě a usilujeme při tom o aktivní zapojení co nejvíce subjektů, jichž se IPv6 v České republice nejvíce týká,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

IPv6 Day se ale nebude konat jen v České republice. Naopak. Jedná se o celosvětovou akci s názvem World IPv6 Launch na různých místech světa. Kromě osvětové činnosti má být velkým tahounem IPv6 Day především samotné zapnutí podpory IPv6. Během loňské konference se podpora nového protokolu vyzkoušela, ale zase se vypnula. Letos tomu tak nebude. Od 6. 6. 2012 zůstane podpora IPv6 zapnutá.

Mezi hlavní výrazné společnosti, které 6. června zapnou a nechají zapnutou IPv6, patří:

 • Google
 • Facebook
 • Microsoft
 • D-Link
 • Yahoo!
 • Comcast
 • AT&T
 • Time Warner Cable
 • Cisco

World IPv6 Launch si pochvaluje i Vint Cerf, jeden ze zakladatelů internetu. Cerf v současné době pracuje jako Chief Internet Evangelist v Google a právě jménem Google prohlásil, že provozovatel nejpoužívanějšího vyhledávače přechod na IPv6 silně podporuje. Podobnou podporu vyhlásili i zástupci Facebooku, Microsoftu, Yahoo! a dalších společností, které se budou World IPv6 Launch účastnit.


Leave a Reply